438

Rywalizacja przyszłych prawników - I LO vs. V LO | SEED Prawo

styczeń 2019

28

Daniel Mika

Jak wygląda praca prawnika?

Studia prawnicze i praca w zawodzie prawniczym, czy to jako adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator czy nawet sędzia, interesują wiele młodych osób. Niestety mała część młodych ludzi, nawet tych poważnie rozważających karierę związaną z prawem, rozumie realia pracy prawnika. Nasze postrzeganie tej profesji często zakrzywiają filmy i seriale takie jak np. „Suits”, czy „Better Call Saul”. W ramach wydarzenia SEED Prawo postanowiliśmy dać zainteresowanym młodym ludziom przedsmak wyzwań przed jakimi stoją prawnicy, a z pomocą przyszedł nam radca prawny Jan Marczyński z kancelarii prawnej JWMS.

Na wydarzeniu uczniowie klas prawniczych z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego i uczniowie V LO im. Augusta Witkowskiego rywalizowali w symulacji sporu sądowego. Rywalizacja wzbudziła duże zainteresowanie, na widowni znalazło się około 100 uczniów różnych Krakowskich szkół średnich, którzy mieli możliwość oglądać realistyczną symulację procesu sądowego.

Rywalizacja na sali sądowej

W ramach wydarzenia uczniowie klas prawniczych w dwu osobowych zespołach wcielili się w rolę obrońców i oskarżycieli w sprawie karnej. Radca prawny Jan Marczyński wcielił się w sędziego i prowadził rozprawę, a zarazem oceniał zmagania przedstawicieli obu szkół. W rozprawie wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Łączności i VI LO w Krakowie w rolach oskarżonego, poszkodowanego i świadków. 

Wydarzenie dało uczestnikom zmagań przedsmak pracy w profesji prawniczej, a widzom możliwość obejrzenia na żywo symulacji wiernie oddającej realia procesu sądowego. Cały proces został uwieczniony na poniższym nagraniu. Jeśli jesteś zainteresowany prawem, lub chciałbyś zobaczyć jak może wyglądać rozprawa symulowana przez przyszłych prawników i radcę prawnego, obejrzyj poniższe nagranie!

Nagranie z wydarzenia SEED Prawo dostępne na naszej stronie na Facebooku.

Przebieg wydarzenia i plany na przyszłość

Przed samym procesem sądowym uwiecznionym na nagraniu z wydarzenia, obie drużyny przygotowywały się do rozprawy, przeglądając dowody, przesłuchując świadków i przygotowując akt oskarżenia oraz odpowiedź na akt oskarżenia. W trakcie rozprawy uczestnicy podejmowali dobre decyzje, wykorzystywali improwizowane zachowanie świadków na sali sądowej, ale również popełniali błędy. Obie drużyny skutecznie przygotowały się do spotkania, jednak ostatecznie w ocenie Jana Marczyńskiego reprezentacja V LO popełniła mniej błędów formalnych i przedstawiła lepiej przygotowaną z prawnego punktu widzenia pozycję w sprawie, zwyciężając w naszej rywalizacji.  

Obie drużny po zakończeniu wydarzenia przyznały, że praca jako adwokat czy prokurator wymaga dużo więcej niż początkowo im się wydawało i wydaje się bardzo dużym wyzwaniem w bardzo wielu aspektach. Mimo to wszyscy uczestnicy rywalizacji nie zamierzają zmieniać swoich planów na studia i jak mówią: wydarzenie tylko jeszcze bardziej zmotywowało ich do rozwoju w dziedzinie prawa, by w przyszłości reprezentować strony sporów i negocjacji prawnych na sali sądowej i poza nią.

Prawo to nie tylko sala sądowa

Poza zmaganiami uczniów szkół średnich na początku wydarzenia radca prawny Jan Marczyński podzielił się z wszystkimi uczestnikami wydarzenia prezentacją z kluczowymi informacjami prawnymi, które mogą nas ocalić przed wieloma nieprzyjemnościami. Niektóre pochopne decyzje, lub błędy chociażby w przekazywaniu darowizny, czy przy wynajmie mieszkania mogą nas bardzo wiele kosztować. Wszystkie porady były przedstawione w formie ciekawych i przy tym zabawnych anegdot z pracy radcy prawnego.

W wydarzeniu wzięła również udział prawnik i mediator Anna Wojcieszczak, przedstawicielka fundacji edukacji prawnej TENEO, która udzielała indywidualnych konsultacji wszystkim zainteresowanym karierą związaną z prawem lub mediacją.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz