Bez nazwy-1

Kariera w GameDev | Francesco Abbonizio z CD Projekt Red

listopad 2018

19

Agnieszka Pałka

Jak wygląda praca w GameDev'ie?

Dla wielu osób spotkanie z projektantem gier z CD Projekt Red, obecnie jednego z najbardziej znanych studiów gier na świecie, było niewyobrażalnym doświadczeniem do przeżycia w wieku kilkunastu lat. Naszą niewielką salkę w Technikum Łączności wypełniła niespodziewanie grupa 120 uczestników (grupa mieści maksymalnie ok. 70 osób). Uczestnicy gotowi byli stać pod ścianą czy siadać na ziemi, byleby posłuchać jednego z projektantów najnowszej gry CD Projekt Red, której premiera właśnie się zbliża. Na drugim wydarzeniu SEED jako prelegent pojawił się Francesco Abbonizio pracujący nad Cyberpunk 2077.

Franscesco zdecydował się podzielić z uczniami szkół średnich swoim doświadczeniem w pracy jako Technical Artist w studiach projektowych, ale również jako człowiek współtworzący własne indie studio i mniejsze gry swojego autorstwa.

Rola Technical Artist

Technical Artist to funkcja łącząca artystów i programistów tworzących grę. Ich głównym zadaniem jest integracja elementów sztuki, tworzonej przez projektantów bez odbierania artystycznej wizji całości i wychodzenia poza techniczne granice platformy. Taka rola wymaga nie tylko poczucia estetyki i umiejętności związanych z projektowaniem, ale rownież umiejętności technicznych, takich jak programowanie.

W poniższym nagraniu z naszego spotkania, możecie poznać specyfikę roli Technical Artist, czy zalety wykonywania takiej pracy. Znajdziecie tu również porady dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w Game Developmencie.

Dla kogo jest tworzenie gier?

Tworzenie i rozwijanie gier to branża, w której równie istotne jest wiele innych ról. W zespole potrzebni są projektanci, jak i programiści. Technical Artist to rodzaj hybrydy między tymi obszarami, jest to też pewnego rodzaju nisza, co zaznacza Francesco w swoim wystąpieniu.

Dla kogo jest tworzenie gier? Z prelekcji można wynieść wrażenie, że dla pasjonatów. Pasjonatów nie tylko tworzenia, ale również grania w gry. Na spotkaniu pojawiło się wiele przykładów typów gier, z wymienieniem konkretnych tytułów. Gdy Francesco pytał, kto zna te kadry, pewna konkretna liczba osób zgłaszała się również do tych mniej znanych. Śmiało można było nazwać ich pasjonatami.

Podstawy projektowania gier

Francesco w swoim wystąpieniu dzieli się również swoją wiedzą i doświadczeniem dla początkujących. Osób, które chciałyby coś stworzyć, ale stają przed murem problemów. Wskazuje on na to, o jak wiele aspektów trzeba zadbać przy tworzeniu własnych projektów. Od zaplanowania fabuły, wymyślenie świata, stworzenie scenariusza, zaprojektowanie grafik, logiki, czy silnika gry, po jej wykonanie i dostarczenie. Następnie wskazuje na główne składowe tworzenia każdego produktu w rozumieniu software’u. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia video powyżej!

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz